Vandrepokaler

De er stiftet af GHS og uddeles én gang om året ved generalforsamlingen. 

GHS medlemmer og udvalg kan indstille til pokalerne, mens GHS Forretningsudvalget står for udvælgelsen.

Første gang pokalerne blev uddelt var til GHS 40 års jubilæumsfest d. 15. maj 2004. Du kan se en oversigt over forrige års prisvindere nederst på siden. Der gives en erstatningspokal ved endt periode.

 

Poul Due Jensens Mindepokal

Denne pokal uddeles til et medlem, som gennem nytænkning og igangsætning af nye aktiviteter har gavnet GHS og været til inspiration for resten af dets medlemmer.

 

Henning Jørgensens Mindepokal

Denne pokal uddeles til et medlem, som gennem sit virke i GHS har vist engagement og udholdenhed til glæde for GHS og dets medlemmer.

GHS generalforsamling 2020

GHS generalforsamling har været udsat 2 gange i 2020 på grund af COVID-19 og det er besluttet ikke at afholde generalforsamling i år – men det har ikke afholdt GHS fra at uddele vores traditionsrige ”Poul Due Jensen” og ”Henning Jørgensen” mindepokaler til 2 GHS ildsjæle som velfortjent lod sig hylde.

Uddelingen af pokalerne foregik ved en lille sammenkomst i uge 41 med GHS forretningsudvalg og de 2 pokalmodtagere. Poul Due Jensens minde pokal gik til Rikke Glerup Jørgenden og Henning Jørgensens mindepokal gik til Henrik Vinter.

 

Liste over forrige års prisvindere:

År  

Poul Due Jensens mindepokal

Henning Jørgensens mindepokal

2004   

Ejvind E. Jensen, Badminton

Svend Erik Knudsen, Skydning

2005

Ritva Westerholm, Aalestrup                

Marianne Asp, Økonomileder

2006

Peter Ellekær Hansen, Linedance           

Asbjørn Schurmann, Værkstedet

2007

Jesper Knudsen, Basketball

Elly Jensen, Hobby

2008

Bitten Bager Andersen, Badminton

Niels Jørgen Berg, Foto

2009

Bjarne Lønvig, Fodbold

Carsten B. Laursen, FU

2010

Aage Steen Jørgensen, Fiskeri

Inger Lise Johansen, Julekalender

2011

Kim Djernæs Frandsen, ComputerGame

Jørn Vestergaard Jensen, Petanque

2012

Anna Pattis, Dans

Steen Heelund, Badminton

2013

Lars Egede Larsen, Formand

Ulla Lippert Andersen, Foto

2014

Joanna
Karolina Winther, GrundFit

Ivan Knudsen, Kor

2015

Niels Amdisen, Jagt

Hanne Nielsen, Fitness

2016

Lizette Hansen, Hobby

Jesper Wiik Christensen, Cykel/TRI/MTB

2017

Flemming Ebbesen Jensen, Vin

Jacek Ogonowski/GrundFit

2018

Sven-Erik Knudsen, Skydning

Knud Sonne, Jagt

2019

Carina Achton Nielsen,
GHS Webmaster

Ole Berg, Badminton

2020

Rikke Glerup Jørgenden, Fitness

Henrik Vinter, Skydning